logo

START / O NAS

VDC team to Konsorcjum składające się z połączonych do wspólnego działania firm:

VANCROLL – Ireny van der Coghen (działającej od 1990 r.)

REMEX – Michała van der Coghen (działającej od 1997 r.)

VDC TEAM – Adama van der Coghen (działającej od 2017 r.)

Jesteśmy rodziną o niemal wiekowych tradycjach związanych ze sportami ekstremalnymi, medycyną, pedagogiką i dziennikarstwem.
Nasz TEAM, to zespół ludzi otwartych na świat, a zarazem miłośników przygody, pasjonatów gór, wody i aktywnego wypoczynku. Jesteśmy zawodowymi ratownikami, przewodnikami górskimi, instruktorami survivalu, harcerstwa i sportów górskich. Od 1990 roku prowadzimy zajęcia integracyjne dla firm, szkolenia specjalistyczne z zakresu survivalu i ratownictwa oraz zajęcia dla młodzieży.

Irena

Irena van der Coghen

Survivalem zajmuje się już ponad pół wieku. Jest emerytowanym ratownikiem GOPR, przewodnikiem górskim, instruktorem harcerskim, narciarskim, przewodnikiem psa ratowniczego GOPR i alpinistką. Jest również właścicielem Szkoły Survivalu, Narciarstwa i Alpinizmu "VANCROLL", a także szefową stowarzyszenia Survivalu "SZKOŁA TYGRYSÓW". Od 25 lat prowadzi na Jurze Bazę Biwakową Ratowników Górskich „Tabor u Szarotki”.

Uznanie społeczne:

Za wieloletnie ratowanie życia ludzi w górach została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego GOPR, a za działalność wśród dzieci i młodzieży: Złotą Honorową Odznaką Sportu i Medalem Edukacji Narodowej. Jest Seniorem Ratownictwa Górskiego GOPR. W środowisku Ludzi Gór znana powszechnie jako „SZAROTKA”.

Piotr

Piotr van der Coghen

Twórca i pierwszy Naczelnik Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Jurze JOPR i GOPR (w st. spocz.), zawodowy ratownik i przewodnik górski, alpinista i speleolog, instruktor survivalu, scoutingu i narciarstwa, wieloletni wychowawca młodzieży sportowej i trudnej. Szkoleniowiec żołnierzy, strażaków i policjantów. Uczestnik międzynarodowych misji humanitarnych i obserwacyjnych w Europie Wschodniej, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Honorowy członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Twórca Polskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Ratownictwa Specjalistycznego (PIRS).

Uznanie społeczne:

Za swą działalność wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Sportu, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego GOPR, a także dwukrotnie Medalem za Ofiarność i Odwagę. Jest Seniorem Ratownictwa Górskiego GOPR. W środowisku Ludzi Gór znany powszechnie jako „NACZ”.

Michał

Michał van der Coghen

Jego życie zawodowe obraca się wciąż wokół pogotowia, szpitalnego oddziału ratunkowego, pracy na uczelni i kursów. Jest wykładowcą akademickim medycyny ratunkowej, dyplomowanym ratownikiem i instruktorem medycznym, starszym instruktorem ratownictwa górskiego GOPR, ratownikiem WOPR, płetwonurkiem, sternikiem, polarnikiem, instruktorem narciarstwa i survivalu oraz właścicielem firmy „REMEX”. Pracuje od lat jako biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa i wypadków w turystyce i sportach górskich oraz błędów w ratownictwie medycznym.

Uznanie społeczne:

Za ofiarną pracę w ratownictwie został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Honorową Odznaką Za Zasługi dla Sportu oraz dwukrotnie Medalem Za Ofiarność i Odwagę, a także Złotą Honorową Odznaką GOPR. Znany jako „TIGER”.

Adam

Adam van der Coghen

Jego żywioł, to praca szkoleniowa i taktyczna, najlepiej na dużej wysokości. Jest starszym instruktorem ratownictwa górskiego GOPR. Przez 17 lat był zawodowym ratownikiem GOPR, pełniącym funkcję Szefa Wyszkolenia, a następnie Naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR. Jest dyplomowanym ratownikiem medycznym, ratownikiem śmigłowcowym, instruktorem survivalu, narciarstwa i wspinaczki, speleologem i alpinistą oraz wieloletnim przewodnikiem psów ratowniczych GOPR. Nauczyciel akademicki. Kierownik podyplomowych studiów Ratownictwa Górskiego i Wysokościowego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

Uznanie społeczne:

Za ofiarną pracę w ratownictwie górskim został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Honorową Odznaką Za Zasługi dla Sportu oraz dwukrotnie Medalem Za Ofiarność i Odwagę, natomiast Zarząd Główny GOPR w Zakopanem uhonorował go Złotą Honorową Odznaką GOPR. Znany jako „ADLER”.

Krzysztof Biernacki

Niegrzeczny chłopiec, który od najmłodszych lat trafił do Szkoły Tygrysów. Zdobył tam pierwsze doświadczenia w kontakcie z górami, jaskiniami, sztukami walk, narciarstwem i survivalem a wszystko pod okiem doświadczonej kadry.
Długoletni narciarz i snowboardzista. Młodszy Ratownik WOPR. Płetwonurek. W czasie studiów na Akademii Ekonomicznej członek uczelnianej reprezentacji pływackiej.
Obecnie entuzjasta zdrowego stylu życia. Trener CrossFit Level 1, Trener CrossFit Weightlifting (podnoszenia ciężarów), Instruktor Kettlebells,
Prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne w klubie CrossFit na terenie Śląska. Współpracuje z uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach o specjalizacji Koszykówka. Znany jako „NORDIC”.

Uznanie społeczne: